top of page

o końcu/about the end, fotografia na porcelanie, obiekt, video, srigrafia, 2012

 

Lęk przed śmiercią jest jednym z najbardziej pierwotnych przeżyć w świecie ożywionym.

U człowieka nabiera on szczególnego znaczenia, gdyż opiera się nie na rzeczywistym przeżyciu własnej śmierci, lecz na antycypacji jej nastąpienia. Jedną z zasadniczych cech lęku przed śmiercią jest jego powszechność i nieuchronność. W sferze psychologicznej człowiek nieustannie czuje się zagrożony możliwością nieistnienia i nie jest w stanie pozbyć się tego lęku mimo argumentów przekonujących o braku sensu lękania się śmierci. Zdaniem wielu autorów, lęk przed śmiercią przeważa nad wszystkimi innymi lękami, chociaż nie działa tak bezpośrednio jak one.

Tematem wystawy jest przede wszystkim fizyczna strona śmierci, a nie jej wymiar egzystencjalny i metafizyczny. Wystawa składa się z kilku elementów. Seria dziewięciu fotografii z polskich zakładów karnych, w których wykonywano karę śmierci. Zdjęcia naświetlone zostały na

porcelanę w formacie 30 x 30 cm. Pomieszczenia które po zniesieniu kary śmierci służą dzisiaj innym celom, zostały sfotografowane w zastanym stanie.

Obiekt o wymiarach 70 cm x 40 cm x 10 cm wykonany z perforowanej, kwasoodponej stalowej blachy, który z upływem czasu pokrywa się szadzią, to fragment tacy, jaką używa się do przechowywania ciał oraz przeprowadzania autopsji.

Film video zwracający uwagę na rolę jaką odgrywają w procesie rozkładu ciała owady (nekrofagi, pasożyty nekrofagiczne, osy, mrówki i niektóre chrząszcze).

Cykl serigrafii (obiektów graficznych) wykonanych na milimetrowej tekturze o nieregularnych kształtach, których motywem są odwłoki owadów - ogniw sukcesji. Około 150 sztuk tektury przygotowanej wg własnego wykrojnika jest dostępnych dla publiczności do samodzielnego złożenia.

  • Facebook Basic czarny
  • Vimeo Podstawowe Czarny
  • Twitter Podstawowe Czarny
bottom of page