WOJCIECH
DUDA
Wybrane prace / Selected works




polska jakość/Polish quality, 2005, neon
Neon ma kolor czerwony, a krój liter nawiązuje, w swej elegancji odręcznego pisma, do najlepszych tradycji PRL-owskiego wzornictwa. Litera „ć” mruga. Zapala się i gaśnie miarowym rytmem. Raz jest więc „polska jakość”, innym razem „polska jakoś”... Komunikat poddany w wątpliwość



bez tytułu/no tittle, 2008, obiekt
Praca inspirowana zjawiskiem opisanym w tekście Piotra Winczorka „Kim jesteś prawdziwy Polaku?”, opublikowanym w „Rzeczpospolitej” 08.02.2008, którego fragment przytaczam poniżej.
“(…) Wydaje się (…),że dla uzyskania wpisu na listę prawdziwych Polaków nie wystarcza – choćby



Solidność/Reliability, 2002, billboard
Przypomnienie znaku Solidarności, będącej symbolem współczesnej polskiej historii, to przede wszystkim odwołanie do reprezentowanych przez nią idei sprawiedliwości społecznej, wolności I tolerancji. Zabieg zastąpienia słowa Solidarność słowem Solidność, tworzy paradoks, zapytanie, budzące wątpliwość dotyczącą trwałości ideałów „solidarnościowych”. Czy istnieją obecnie wzorce konstytuujące całą naszą społeczność?




Wańka-wstańka, 2009, balon pneumatyczny
Legendarny przywódca „Solidarności” Lech Wałęsa jest niewątpliwie postacią pomnikową, jednak wystawienie pomnika byłemu prezydentowi nie byłoby czynem łatwym. Jest on postacią kontrowersyjną, często zmienia polityczne sojusze, a jego decyzje szokują także jego aktualnych zwolenników. Z drugiej jednak strony, solidarnościowa karta jego historii wydaje się być niepodważalna i godna największych wyrazów pamięci.



Dignitas/Dignity, 2008, obiekt
Godność to po prostu łaciński napis "DIGNITAS” wykonany z kul inwalidzkich. Praca nawiązuje do
działalności kontrowersyjnej szwajcarskiej organizacji, której celem jest pomoc w samobójstwie, ale też odwołuje się do zagadnień
związanych ze starością, niedołężnością, chorobą, wykluczeniem.




bez tytułu („stumilowy las”)/no tittle
("100 aker wood"), 2010, 7 inscenizowanych fotografii barwnych, 5 pluszowych obiektów
Nierzadko widzimy spreparowane głowy zwierząt eksponowane jako myśliwskie trofea. Polski Związek Łowiecki liczy dziś 100 tys. myśliwych. W PRL-u polować musiano codziennie-nie tylko na mięso, ale także inne produkty. Dziś, choć wszystko jest w zasięgu ręki, nadal traktujemy dobra konsumpcyjne jak trofea, które zaświadczać mają o naszym statusie.
Prawa autorskie są również rodzajem towaru.
MELTING CLOCK'S HOTEL
„Melting clocks' hotel” to tytuł projektu zrealizowanego przez nas w ramach pokazów „Emergency Room” we Wrocławiu (kuratorzy: Thierry Geoffroy, Michał Bieniek), towarzyszących Europejskiemu Kongresowi Kultury.
Praca składa się z filmu dokumentalnego prezentującego życie mieszkańców hotelu socjalnego przy ulicy Mieleckiej we Wrocławiu oraz



Odetchnij kulturą!, balon pneumatyczny, 2011.
Na przełomie czerwca i lipca 2010 w Poznaniu miała miejsce kolejna odsłona strategii reklamowej „POZnan* Miasto know how”. Na Placu Wolności ustawiono biały kubik, wypełniony powietrzem, pusty balon, o wymiarach 3x3m. Minimalistyczna bryła była nośnikiem napisu: „Inspired by Poznan* Miasto know how.




Porozmawiajmy o muzyce poważnie, akcja, 2001.
Trzygodzinna akcja w galerii ON w Poznaniu. Założenie polegało na fuzji dwóch powietrznych przestrzeni, podzielonych transparentną kurtyną przemysłową. W jednej z nich wykonywano „Kwintet Fortepianowy” kompozycji Piotra Bosackiego. W drugiej, z pozoru, nie działo się nic ...




Bez tytułu, obiekty - 10 szt., 1998.
Słuchawki zbudowane z kolekcji muszli morskich. Każdej parze muszli przyporządkowany był akwen, z którego dany gatunek małża pochodził, opisany załączoną tabliczką. Widzowie nakładając słuchawki mogli „wysłuchać” szumu mórz i oceanów. Efekt wzmocniony był poprzez rozmowy innych osób w galerii. Uruchomione wspomnienie z dzieciństwa, kiedy




o końcu/about the end, fotografia na porcelanie, obiekt, video, srigrafia, 2012
Lęk przed śmiercią jest jednym z najbardziej pierwotnych przeżyć w świecie ożywionym.
U człowieka nabiera on szczególnego znaczenia, gdyż opiera się nie na rzeczywistym przeżyciu własnej śmierci, lecz na antycypacji jej nastąpienia. Jedną z zasadniczych cech lęku przed śmiercią jest jego powszechność i nieuchronność.



Paralela, neon, gazeta, 2013
Inspiracją dla powstania pracy stał się …piorun, który uderzył w jeden z budynków, wywołując potężną falę komentarzy na całym świecie. Zjawisko to ponownie ujawniło ponadczasową skłonność ludzi do nadawania sensu i przypisywania znaczeń zdarzeniom przypadkowym.